Prep summaries

Duluth News Tribune


BOYS BASKETBALL

Breck58-29—87
Duluth Marshall23-30—53

Breck — Will Culliton 24, Tylin Hollis 17, Mo Lawal 13, Graydon Kulick 9, Kevin Linehan 7, Michael Marzec 6, Kwaku Bodom 4, Henry Cousineau 4, Ramaud Chiaokhiao-Bowman 2, Matt McMilliam 1. Totals 35 8-15 87.

3-point goals — Lawal 3, Culliton 3, Hollis 2, Linehan.

Duluth Marshall — Will Heyer 15, Alex Davis 15, Adam Kneepkens 8, Alex Olker 6, John Kennan 5, Cole Feriancek 4. Totals 18 13-19 53.

3-point goals Alex Olker 2, Heyer, Kennan.

Duluth East30-27—54
Eastview31-31—58

Duluth East — Joe Yernatich 2, Ryan Downing 1, Rell Ladd 17, Chase DeDominces 2, Shaq Coleman 17, Justin Boyland 12, Jonathon Williams 3. Totals 27 7-15 54.

3-point goals — Ladd 3, Boyland 4.

Eastview — Marcus Frederickson 2, Jalen Reynolds 2, Mark Dwyer 11, Joe Schlosser 6, Ryan Lockard 13, Drew Guebert 4, Dar Nwaudo 5, Ben Oberfeld 13, Keegan Dickson 2. Totals 26 10-27 58.

3-point goals — Dwyer 3, Nwaudo.


GIRLS BASKETBALL

Virginia31-31—62
Greenway9-6—15

Virginia — Sophie Stokes-Cerkvenik 2, Kaylie Pucel 19, Brylee Seitz 10, Hayley Lundgren 2, Emily Sipola 4, Caari Toivari 4, Greta Kolstad 6, Maria Stokes-Cerkvenik 11, Maija Marconett 4. Totals 28 4-6 62.

3-point goals — Seitz 2.

Greenway — Seri Geisler 4, Kim Gunderson 2, Reilly Donahue 3, Meghan Foley 5,

Katie Warner 1. Totals 3 8-22 15.

3-point goals — Donahue.

Friday’s Late Results

Duluth East20-32—52
Eagan40-27—67

No scoring information available.

Esko25-27—52
Lakeville South12-19—31

Esko — Marisa Shady 17, Savanna Trapp 13, Brooke Schramm 9, Claudia Turner 7, Kallyn Knutson 5, Erika Shady 1. Totals 16 16-29 52.

3-point goals — M. Shady 3, Knutson.

Lakeville South — Bree Meier 10, Katie Quandt 9, Diamond Miller 4, Julia Durham 2, Lela Sellers 2, Libby Swanhorst 2, Courtney Otting 2. Totals 13 3-8 31.

3-point goals — Meier 2.

Northeast Range26-32—58
Ely19-4—23

Northeast Range — Katie Lenci 9, Brielle Wills 9, Taneesha Dupree 12, Signe Scholl 4, Tori Barsness 3, Hayley Lilya 4, Danielle Lenci 14, Julia Elkins 3. Totals 22 11-18 58.

3-point goals — Dupree 2, D. Lenci.

Ely — Marlee Muhvich 11, Hannah Nelson 2, Erin Muhvich 9, Janelle Hakala 1. Totals 9 4-11 23.

3-point goals — M. Muhvich.


BOYS HOCKEY

Breck1-1-0—2
Duluth Marshall1-0-0—1

First period — 1. DM, Matthew Klassen (Michael Damberg), 6:27; 2. B, Matt Colford, 7:28 (sh).

Second period — 3. B, Thomas Lindstrom (Colford), 9:44.

Third period — No scoring.

Saves — Henry Johnson, B, 34; Caden Flaherty, DM, 31.

Cambridge-Isanti2-2-1—5
Duluth Denfeld3-1-5—9

First period — 1. CI, Elliott Simon, 3:26; 2. DD, Cody Budislovich (Jake DeCaro), 5:43; 3. DD, Lincoln Prout (Budislovich, Mathew Mattila), 8:22; 4. DD, Wyatt Wutz (Patrick Potswald, Levi Talarico), 11:55; 5. CI, Collin Anderson (John Dummer), 16:57 (pp).

Second period — 6. CI, Anderson (Veeti Uuttera), 5:42 (pp); 7. DD, Talarico (Alex Thompson, Nick Thompson), 10:27; 8. CI, Anderson (Mitch Renstrom, Colton Miller), 16:57.

Third period — 9. CI, Levi Miller (C. Miller), 4:21; 10. DD, Steven Maciver (Talarico, N. Thompson), 5:49 (pp); 11. DD, A. Thompson (Talarico, N. Thompson), 8:51 (pp); 12. DD, Wutz (A. Thompson, N. Thompson), 11:29; 13. DD, N. Thompson (A. Thompson, Ryan Rukavina), 15:51 (pp); 14. DD, Mattila, 16:56 (sh).

Saves — Tim Schultz, CI, 43; Wes Cook, DD, 25.

Hudson1-1-2—4
Superior2-3-0—5

First period — 1. H, Emerson Korum (Michael Hommes), 6:34 (pp); 2. S, Aaron Miller (Jesse Polson, Tyler Nystrom), 10:35 (pp); 3. S, Miller (Beau Redar), 12:43.

Second period — 4. S, Miller, 4:25; 5. S, Nystrom (Miller, Aaron Wakefield-Zubiate), 8:52 (pp); 6. H, Hommes (August Nuutinen, Daniel Tripicchio), 15:21; 7. S, Nystrom (Miller, Trent Olson), 16:43 (pp).

Third period — 8. H, Wyatt Dove (Tripicchio), 10:57; 9. H, Korum (Nuutinen, Holmes), 13:26.

Saves — Josh Mattis, H, 23; Paxton Paine, S, 21.

Little Falls1-3-1—5
International Falls0-1-0—1

First period — 1. LF, Nathan Adamietz (Matthew Stumpf, Austin Bjorge), 9:19.

Second period — 2. LF, Bjorge, 1:14 (sh); 3. LF, Ben Newman (Luke Majerle, Bjorge), 2:45; 4. LF, Bjorge (Taylor Drager), 12:15; 5. IF, Derek White (Luke Spilde), 16:15.

Third period — 6. HLF, Thomas Miller (Newman), 7:39.

Saves — Michael Stumpf, LF, 37; Wyatt Ulrich, IF, 29.

Orono0-0-0—0
Hermantown2-3-3—8

First period — 1. Lane LeGarde (Nate Pionk, Grant Sega), 13:24 (pp); 2. Zach Kramer (Chris Benson, Pionk), 15:52.

Second period — 3. Kramer (LeGarde, Sega), 4:24; 4. Benson (Bo Gronseth, Travis Koepke), 5:02; 5. Pionk (Gronseth, Koepke), 6:46.

Third period — 6. Gronseth (Benson, Koepke), 0:49; 7. Benson (Jake Zeleznikar, Gronseth), 8:00; 8. Christian Wasbotten, 10:00.

Saves — Ryan Breon, O, 49; Jace Thomas, H, 15.

Red Lake Falls0-0-1—1
Greenway5-1-1—7

First period — 1. G, Joe O’Toole (Zach Childs), :53; 2. G, Alex Troumbly (Bazil Zuehlke), 4:58; 3. G, O’Toole (Zuehlke, Troumbly), 10:38 (pp); 4. G, Jayden Gangl (Troumbly, Zuehlke), 11:27 (pp); 5. G, Gangl (Zuehlke), 16:15.

Second period — 6. Troumbly (Childs), 14:44.

Third period — 7. Childs (Zuehlke, Austin Maasch), 7:51; 8. RLF, Ryan Amiot (Lars Brevik), 10:44.

Saves — Wyatt Casavan, RLF, 39; Sam LaDoux, G, 19.

Wadena-Deer Creek0-2-2-1—5
Eveleth-Gilbert 2-2-0-0—4

First period — 1. EG, Mitchell Huffman, 1:00; 2. EG, Sam Roberts (Nick Moe), 4:04.

Second period — 3. EG, Cole Jackson (Zach Skelton), 1:25; 4. EG, Skelton (Richard Craven), 3:39; 5. WDC, Otto Asp (Dylan Phillips, Michael Behl), 3:56; 6. WDC, Phillips (Behl, Jake Krause), 10:08.

Third period — 7, WDC, Mitchell Swanson (Bridger Pettit), 3:59; 8. WDC, Pettit (Krause, Christian Berg), 13:16.

Overtime — 9. WDC, Swanson (Berg, Mike Paavola), 2:19.

Saves — Cory McManigle, WDC, 28; Derek Hirsch, EG, 34.

Cloquet-Esko-Carlton2-2-2-0—6
Bloomington Jefferson0-5-1-1—7

First period — 1. CEC, Tanner Robideaux (Beau Michaud, Drew Dincau), 13:45 (pp); 2. CEC, B. Michaud (Karson Kuhlman), 15:44.

Second period — 3. BJ, Jono Lindquist (Colin Hernon, Charlie Straus), 4:07; 4. BJ, Lindquist, 6:20; 5. BJ, Straus (Lindquist, Ryan Freese), 11:05; 6. BJ, Tyler Johnson, 11:55; 7. BJ, Nolan Miles (Charlie Bach), 14:17; 8. CEC, Weston Michaud (Robideaux), 14:37; 9. CEC, B. Michaud (W. Michaud), 16:15.

Third period — 10. BJ, Lindquist (Freese), 4:24; 11. CEC, Robideaux (B. Michaud, Dincau), 7:38, (pp); 12. CEC, Koby Bender (Nate Niemi, Dincau), 10:08.

Overtime — 13. BJ, Alexander Robbel (Lindquist), 0:56.

Saves — Justin Ketola, CEC, 27; Grant Martens, BJ, 22.

Bagley-Fosston 16, Ely 9

Chisago Lakes 5, Hibbing-Chisholm 4

Thursday’s Late Result

Mora/Hinckley-Finlayson2-4-1—7
Proctor4-1-3—8

First period — 1. P, Jake Malec (Cade Hella), 7:20; 2. P, Derek Dahlgren (Forest Hulter, Tanner Bergman), 8:10; 3. M, Tyler Orr (Derek Graves), 12:33; 4. P, Christian Ripley (Malec), 16:05; 5. P, Ripley, 16:15; 6. M, Connor Cannon (Graves, Dylan Libra), 16:52.

Second period — 7. M, Graves, 2:48; 8. P, Ty Rackliffe (Malec), 6:36; 9. M, Graves (Cannon), 10:39; 10. M, Graves, 13:14; 11. M, Graves (Libra, Troy Jones), 16:19.

Third period — 12. P, Hella, 4:24; 13. P, Ripley (Rackliffe), 6:22; 14. P, Shane Gould (Malec), 7:20; 15. M, Jones (Cannon, Libra), 16:12.

Saves — Jacob Mercier, P, 26; Jake Libra, M, 32.


GIRLS HOCKEY

Benilde-St. Margaret’s2-2-1—5
Cloquet-Esko-Carlton1-0-0—1

First period — 1. CEC, Mikayla Baker (Emily Gustafson, Makayla Langenbrnner), 3:12; 2. BSM, Kaylee Druk (Kelly Pannek), 9:14; 3. BSM, Caitlin Reilly, 14:17.

Second period — 4. BSM, Anne Arnason (Mekenzie Steffen), 8:15 (sh), 5. BSM, Reilly (Pannek, Sara Taffe)13:06 (pp).

Third period — 6. BSM Pannek (Brittany Wheeler, Druk), 12:59.

Saves — Abigail Miller, BSM, 11; Alyssa Acheson, CEC, 42.

Chisago Lakes Area0-0-0—0
Hibbing-Chisholm2-1-1—4

First period — 1. HC, Sarah Fairbanks (Raini Heyblom, Amy Brownell), 1:32; 2. HC, Erin Scovill, 8:44 (sh).

Second period — 3. HC, Leah Coughlin, 14:33.

Third period — 4. HC, Fairbanks (Miranda Garrelts), 8:58.

Saves — Katelyn Sargeant, CLA, 41; Amanda Klennert, HC, 15.

Minnetonka3-3-2—8
Duluth 0-0-0—0

First period — 1. M, Holly Korn (Sidney Morin, Laura Bowman), 7:44 (pp); 2. M, Amy Petersen (Bowman), 8:46; 3. M, Hannah Behounek (Maggie Bazany), 10:12 (pp).

Second period — 4. M, Bowman (Diana Draayer, Petersen), 1:24; 5. M, Bazany (Behounek, Kelsey Crow), 5:17 (pp); 6. Korn (Crow, Emma Krueger), 9:00.

Third period — 7. M, Petersen (Bowman, Draayer), 11:14; 8. M, Peterson (Morin, Draayer), 16:10.

Saves — Hannah Ehresmann, M, 6; Megan Hansen, D, 50.

Princeton1-0-1—2
Eveleth-Gilbert Area0-0-0—0

First period — 1. P, Bridget Walter (Marisa Paulson), 3:32.

Second period — No Scoring.

Third period — 2. P, Mikayla Brooks (Jordan Blomquist, Angela DeStefano), 2:05.

Saves — Kara Schramel, P, 5; Kora Bonicatto, EGA, 42.

Webster-Siren Area0-1-0-1—2
Silver Bay Area1-0-0-0—1

First period — 1. SBA, Anna Carman (Madison Roy, Rebecca Dilley), 12:28.

Second period — 2. WS, Paige Johnson ( Wendy Roberts), 14:05.

Third period — No scoring.

Overtime — 3. WS, Kassie Lien, 1:48.

Saves — Hope Tucker, WS, 22; Cassie Swanson, SBA, 33.

Friday’s Late Results

Proctor-Hermantown0-2-1—3
Moose Lake Area0-0-1—1

First period — No scoring.

Second period — 1. PH, Sophie McGovern (Reilly Fawcett), 3:23; 2. PH, Jillayne Gilbert (Justina Lindberg), 15:09.

Third period — 3. MLA, Jessica Bird (Hannah Dougherty), 9:07 (pp); 4. PH, Jenna Wassenaar, 16:16.

Saves — Courtney Simmons, PH, 23; Kaitlyn Greene, MLA, 31.

Eden Prairie1-0-1—2
Grand Rapids-Greenway0-0-0—0

First period — 1. Amy Paulson (Isabelle Brosseau), 14:38.

Second period — No scoring.

Third period — 2. Charly Dahlquist, 9:48.

Saves — McKenzie Johnson, EP, 13; Sydney Helmbrecht, GRG, 31.

Talk About It Talk about it